Dr Hj Badrul Hisham Mohd Yusoff

Independent Non-Executive Director

Aged 46, Male, Malaysian

Dr Hj Badrul Hisham Mohd Yusoff was appointed to the Board of Puncak Niaga on 10 February 2020 as an Independent Non-Executive Director. He is the Chairman of Puncak Niaga’s Audit Committee and Compliance, Internal Control and Risk Policy Committee and a member of Puncak Niaga’s Nomination Committee and Remuneration Committee.

Dr Hj Badrul Hisham Mohd Yusoff graduated with a Bachelor of Accounting (Honours) degree from University Utara Malaysia in 1997. He then completed his Masters Degree and Doctorate both in Business Administration at Charles Stuart University, Australia in 2002 and University Utara Malaysia in 2010 respectively. He is a member of various professional bodies including Malaysian Institute of Accountants, Malaysian Institute of Internal Auditors, CPA Australia, Institute of Internal Auditors and Malaysian Institute of Management. Since 2017, he is a certified trainer (Train the Trainer) for HRDF (Ministry of Human Resources), a Certified Financial Planner for Financial Planning Association Malaysia (FPAM) and a Certified Professional Consultant of UPM.

Dr Hj Badrul Hisham started his career as an auditor with Arthur Andersen and Co. in 1997 where he served the firm for 3 years. He then joined Tradewinds (M) Bhd as an Internal Audit Manager from 2001 to 2003. Subsequently, he was appointed as Chief Internal Auditor of Affin Investment Bank Berhad (August 2003 to January 2007) and Group Chief Internal Auditor of Chemical Company of Malaysia Berhad (February 2007 to January 2010), Kenanga Investment Bank Berhad (February 2010 to December 2010) and Bursa Malaysia Berhad (January 2011 to December 2012) and Chief Internal Auditor of Bank Kerjasama Rakyat Malaysia Berhad (January 2013 to September 2015).

He has previously served as a Board member and Audit Committee Chairman of Utusan Melayu Malaysia Berhad (26 July 2018 to 2 May 2019), a Board member of Merge Energy Berhad (18 September 2017 to 2 May 2019) and a Board member of Internal Audit for Co-Op Bank (15 September 2016 to 15 September 2017).

Since October 2015, Dr Hj Badrul Hisham is a Director of IHB Solutions Sdn Bhd, a professional business consultancy firm specialising in various disciplines including audit, risk management and business advisory services.

Due to his notable achievement and extensive experience, he has been invited to speak at various platforms particularly in the areas of risk management, internal audit and fraud investigation. Dr Hj Badrul Hisham was previously an Adjunct Lecturer of the Faculty of Accounting in University Utara Malaysia (2012 to 2013) and the Faculty Advisor of the Faculty of Management, Multimedia University (2011 to 2012).