YBhg. Dato' Yusof Bin Badawi

Executive Director, Operations Division

Aged 57, Male, Malaysian

YBhg Dato’ Yusof Badawi was appointed to the Board of Puncak Niaga Holdings Berhad as Executive Director, Operations Division and Managing Director (MD) of Puncak Niaga Construction Sdn Bhd (PNCSB) on 1 June 2018. He is also a member of the Executive Committee of Puncak Niaga and PNCSB.

He has more than 33 years of experience in the construction industry within the management and implementation of various construction, infrastructure, waterworks and maintenance projects. He graduated from Southern Illinois University, United States of America in 1984 with a Bachelor of Science majoring in Civil Engineering and minoring in Construction and Mathematics. He is a member of the Board of Engineers Malaysia, the Malaysia Institute of Management and the Malaysian Water Association.

YBhg Dato’ Yusof Badawi began his career as a Project Engineer in Setiawannnis Sdn Bhd in February 1986, and in June 1990 joined Perangsang International Sdn Bhd as a Project Engineer with secondment to Hazama Corporation for the period June 1990 to December 1992 for civil engineering activities for the Sungai Selangor Water Supply Scheme and subsequently, LGB Sdn Bhd in January 1993 as an Assistant Site Agent for the same project. In May 1996, he joined Hazama Corporation as Chief Civil Engineer where he continued working on the Sungai Selangor Water Supply Scheme project until September 1998.

He joined PNSB in October 1998 as a Senior Manager and his last held position was Assistant General Manager before he left PNSB in July 2001. He was the CEO/Project Director of Konsortium YGP-SKC-CE Sdn Bhd for the period August 2001 to September 2002 where he managed the implementation of a maintenance and upgrading schools contract in Peninsular Malaysia for the Ministry of Education. He was formerly the CEO of Merge Energy Berhad for the period May 2003 to April 2011 and an Executive Director of Syarikat Bekalan Air Selangor Sdn Bhd (SYABAS) for the period May 2011 to May 2015 before he joined TRIplc Berhad as Deputy MD in June 2015. YBhg Dato’ Yusof Badawi was the MD of TRIplc Berhad since November 2015 until he resigned on 15 October 2019.